Innowacyjne Niezależne Towarzystwo Entuzjastów Gracja
Gracja, INTEGracja, integracja
21 marca 2019r. na Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa Stowarzyszenie Gracja przygotowała dwa bloki imprez. Do akcji włączyła się Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie oraz Powiat Chrzanowski, który współfinansował to wydarzenie.
Blok przedpołudniowy przeznaczony był dla dzieci z lokalnych szkół i przedszkoli. Były to warsztaty z mnóstwem zabaw, prac ręcznych, tańców, a przede wszystkim wykładem w formie bajeczki o niepełnosprawnej dziewczynce. Celem było pokazanie, że niepełnosprawność jest zupełnie naturalna, i że dzieci z niepełnospranwością mogą bawić się tak jak każde inne dziecko. Dzieci chętnie uczestniczyły we wszystkich zajęciach, brały czynny udział we wszystkich zaplanowanych na ten poranek aktywnościach. Warszaty przygotowane były przez druha Kamila Koniucha oraz druhnę Magdalenę Czopkiewicz. Pod ich kierunkiem harcerze – wolontariusze 21 Ekologicznej Środowiskowej Drużyny Harcerskiej „Horyzont” 21 EŚDH "Horyzont"oraz 11 Drużyny Wędrowniczej “Tesla” w kilku salach gmachu MBP w Chrzanowie w czasie warsztatów budowali i szerzyli świadomość o Trisomi21 wśród najmłodszych członków społeczeństwa.

 

 

 

 

 

Dziękujemy pani Ani Manik - opiekunowi  Szkolnego Koła Wolontariatu z SP6 w Trzebini - za zgłoszenie się wraz z wolontariuszami do pomocy w organizacji dopołudniowych zajęć oraz pani Elżbiecie Crespo za występ tańca ZUMBY w wykonaniu uczennic szkoły branżowej Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Chrzanowie.
 
Bankiet Integracyjny to wydarzenie popołudniowe także na Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Został zorganizowany przez Stowarzyszenie GRACJA z Chrzanowa, współorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie oraz współfinansowane przez Powiat Chrzanowski. Tematem przewodnim tegorocznych obchodów było hasło „Leave no one behind” – „Nie zostawiaj nikogo w tyle”. 
Nasz bankiet rozpoczął się od przedstawienia pt. „Żółw i zając” przygotowanego przez gromadę zuchową Nieprzetartego Szlaku – „Słoneczni Indianie” współdziałającą przy Stowarzyszeniu GRACJA w Chrzanowie.
Dzieci pod kierunkiem druhny Magdy oraz druhny Julki i kilku wolontariuszy przygotowywały się do tego występu przez kilka tygodni. Występ się udał, było pięknie i wzruszająco. Cała gromada w ten sposób zasłużyła na kolejną sprawność – aktor. Brawo zuchy!
 
 
Po występie był czas na „pogaduchy” i prace plastyczne. Uczestnicy wydarzenia mogli wykonać wspólnie przy jednym stole symboliczne, kolorowe skarpety – w sumie 3, tak jak 3 chromosom w 21 parze. Skarpety te później zawisły na sali bankietowej jako ozdoba.
 
Następnie podzieliliśmy się na grupy po to, aby zagrać w grę – „Znajdź osobę, która...” Celem naszej gry była integracja i rozmowa. Było wesoło, gwarnie i zabawnie ponieważ każda grupa musiała wypełnić kartę z pytaniami imieniem osoby, która odpowiadała opisowi na karcie.
 
Po grze mogliśmy rozpocząć najważniejszą, a zarazm finałową część naszego bankietu, a mianowicie Ceremonię Czerwonego Dywanu. Przez sam środek sali bankietowej przebiegał czerwony dywan, a wzdłuż niego po obu stronach stały pozłacane słupki odgradzające – widok iście rodem z Hollywood! Nasi goście mogli częstować się kawą, herbatą oraz słodkościami z kawiarenki przygotowanej przez rodziny oraz wolontariuszy i zasiąść przy stolikach. Każda osoba (dziecko) miała zaszczyt przejść po czerwonym dywanie, po czym następowała prezentacja multimedialna z najważniejszymi wydarzeniami z ich życia. Na koniec całe rodziny pozowały do zdjęcia na ściance. Wszystkiemu towarzyszyły spore emocje. Uśmiech nie znikał z twarzy uczestników naszego bankietu. A przejście po czerwonym dywanie było ogromnym przeżyciem nie tylko dla dzieci, ale także dla ich rodziców.

 

 

Po czerwonym dywanie przeszli:

Magdalena – kobieta, dla której nie ma życia bez sportu. Pasjonatka pływania i narciarstwa. Zdobywczyni wielu medali i tytułów, także na arenie międzynarodowej. Życzymy jeszcze więcej sukcesów!
Gabriella – dziewczynka, która zaraża uśmiechem i rozbraja swoją osobowością. Jest towarzyska, kocha szkołę, lubi się uczyć. Z niecierpliwością czeka na wakacje nad morzem. Życzymy słońca i gorącej plaży!
Adrianna – dziewczynka, która potrafi postawić na swoim i jest dumna z faktu, że od września będzie chodzić do szkoły. Trzymamy kciuki i życzymy sukcesów w nauce!
Jakub – to dusza towarzystawa! Z natury ciekawy wszystkiego. Chętnie i odważnie prowadzi rozmowy. Rower to jego pasja. Życzymy wielu wypraw rowerowych!
Alan – chłopak z fantastycznym poczuciem humoru. Odważny i niezwykle szybki, z ogromnymi pokładami energii. Świetnie odnajduje się w zajęciach sportowych. Życzymy sukcesów w sporcie!
Tomasz – spokojny i wyluzowany. To obserwator, któremu nic nie umknie. Uwielbia spędzać czas ze swoją rodziną. Życzymy udanych rodzinnych wypadów!
Kacper – żywioł, wulkan energii i pasjonat nurkowania. Kocha ludzi i udowadania to na każdym kroku obdarowująć każdego uśmiechem. Radość z życia potrafi czerpać garściami. Życzymy, aby ten entuzjazm nie znikał.
Została także przedstawiona prezentacja multimedialna dotycząca najmłodszej uczestniczki – Amelki. Niestety z powodu choroby nie mogła być obecna na wydarzeniu.
Nasz bankiet zakończył się rozdaniem każdemu uczestnikowi kartek upominkowych z przesłaniem na tegoroczne Światowe Obchody Dnia Osób z Zespołem Downa.


 

Dziękujemy za wspaniałą WSPÓŁPRACĘ z kilkoma przedstawicielami lokalnej społeczności. Bez Was ta uroczystość by się nie odbyła. Wasza współpraca jest niezastąpiona.

1. Kwieciście za wypożyczenie po raz kolejny czerwonego dywanu oraz za piękną oprawę tulipanową.
2. Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie Skansen Wygiełzów za wypożyczenie słupków odgradzających wraz z pięknymi złotymi sznurami.
3. Firmie Art - DETA Elewacyjne Profile Dekoracyjne za wycięcie styropianowego napisu „Nie zostawiaj nikogo w tyle”.
4. Anna Nalepa-Jaśko Anna NJ - za profesjonalną oprawę fotograficzną.
5. Alina Borecka - za misterne, ręcznie wykonane zaproszenia oraz kartki upominkowe (kartki świąteczne i kurki).
6. Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus" Koło Chrzanów za wypożyczenie choinek- scenografii do przedstawienia.
7. Lodomeria Cafe - vouchery – Projekt „Nasze 21 naj...”
8. Zapach kawy - vouchery - Projekt „Nasze 21 naj...”
9. Kryta Pływalnia w Chrzanowie - vouchery - Projekt „Nasze 21 naj...”
10. Magic-Sklep - voucher - Projekt „Nasze 21 naj...”
11. Wszystkim wolontariuszom - nie sposób wymienić Was wszystkich z imienia, ale to Wam należą się brawa i podziękowania.
 
Było pięknie i dostojnie. Takie imprezy dodają nam skrzydeł i choć emocje jeszcze nie opadły to już w głowach tłoczą nam się nowe pomysły. Zapraszamy do GRACJI!
Natalia Potts - Stowarzyszenie GRACJA.

Nie zostawiaj nikogo w tyle - Dzień Kolorowej Skarpetki.

24 marca 2019
gracja
Innowacyjne Niezależne Towarzystwo Entuzjastów Gracja